На 11 април 2026 г., Велика събота, Църквата възпоменава Слизането на Господа в ада. В митрополитския храм “Св. Николай Чудотворец”, гр. Видин беше отслужена Вечерня със св. Василиева литургия от Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий. В съслужение с него бяха Негово Високопреподобие архим. Йоаким – протосингел на митрополията и председател на храма, Негово Високопреподобие архим. Никодим – духовен надзорник на епархията, свещ. Данаил Ангелов, свещ. Благовест Борисов, свещ. Андрей Трифонов, йером. Михаил и дяконите Димитър Стефанов и Ромил Рачев.



Църквата прославя Велика събота като „най-благословения седми ден“. Защото това е денят, когато Словото Божие лежи в гроба като мъртъв Човек, но в същото време спасява света и отваря гробовете. Положен вече в гроба, Иисуса е в ада, за да разкъса оковите му и да отвори отново за нас райските двери. Той слязъл в ада, за да проповядва и там победата над смъртта и дявола и да изведе оттам за царството небесно душите, които с вяра очаквали Неговото идване.



Страстната седмица е най-дългата седмица в годината, наситена с много тъга. Защото страст означава страдание. А страданията Христови са прелюдия към Вечния живот.
В своята проповед митрополит Пахомий припомни за отминалата св. Четиридесетница и последната седмица, в която заедно извървяхме последните дни от живота на Христа преди Неговата Спасителна жертва на Кръста. Днес ние предвкусваме радостта на Възкресението, с което, по Божия милост, отново да се поздравим в неделния ден!



Тропар
Когато Си слязъл при смъртта, Животе безсмъртни,
тогава ада Си умъртвил с блясъка на Божеството,
когато и умрелите от преизподнята Си възкресил, всички небесни сили викаха:
Жизнодавче, Христе Боже наш, слава Тебе.

