Skip to main content

Възкресно богослужение в катедралния храм „Св. Вмчк Димитър Солунски“, гр Видин

Христос Воскресе!

На 12 април 2026 г. Църквата празнува Възкресение Христово.

Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий възглави празничното богослужение в катедралния храм “Св. Вмчк Димитър Солунски” в старопрестолния град Видин. В съслужение с него бяха Негово Високопреподобие архим. Никодим – духовен надзорник на епархията, негово Високопреподобие архим. Самуил – председател на храма, ик. Методи Ванков и дяконите Димитър Стефанов и Ромил Рачев.

С песнопенията си богослужението украсиха учениците от Софийската духовна семинария “Св. Йоан Рилски” – Божидар Янъков, Павел Духарски, Георги Димитров и Теодор Атанасов. Те бяха във Видинска епархия за празничните дни от Страстната седмица и Възкресение Христово по поканата на митрополит Пахомий и с благословението на Ректора на семинария Негово преосвещенство Знеполски епископ Мелетий.

Стотици видинчани се стекоха в храма в нощта на Възкресение Христово, за да отправят молитвата си към Бога в този най-радостен ден за всички християни.

Христос воскресе из мертвих,

смертию смерт поправ

и сущим во гробех живот даровав.

Христос възкръсна от мъртвите,

със смъртта си смъртта победи

и на тия, които са в гробовете, дарува живот!