На 5 май 2026 г., Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий отслужи Празнична Вечерня в храм “Св. Вмчк Георги Победоносец”, гр. Вършец. В съслужение с архиерея бяха Техни Високопреподобия архим. Йоаким – протосингел на митрополията, архим. Доситей – архиерейски наместник на Берковска духовна околия, свещ. Венцислав Радевски – председател на храма, прот. Любомир Първанов и дякон Василий Панайотов.



Песнопенията на богослужението изпълниха певците от практическия курс по църковно пеене към храма с ръководител г-жа Жаклин Панайотова.
В подготовка за утрешния храмов празник вярващите от града и гости присъстваха на вечерното богослужение и се поклониха на иконата и частицата от мощите на светия великомъченик, която се съхранява в храма. Сред присъстващите бяха и кметът на гр. Вършец – инж. Иван Лазаров и кметът на с. Спанчевци г-н Емил Димитров.



За здраве и спасение на всички присъстващи и живеещи в града беше извършен и чинът на петохлебието, а след това беше изпълнен и канонът на Св. Вмчк Георги в прослава на неговия подвиг и пожертвование в име Господне.
В своята проповед митрополитът разказа за дивното житие на светия великомъченик, който пострадал за Христа в началото на IV в. при нечестивия император Диоклетиан. Неговият пример и застъпничество за нас пред Христа Бога са опора на вярващите християни през вековете и до днес. Нека и в този ден да насочим ума и сърцето си към Господа и погледнем към подвига на светия мъченик Христов, та по неговите молитви и ние да получим милост и благодат от Бога.



По молитвите на твоя угодник – Светия Великомъченик Георги, Господи Иисусе Христе Боже наш, помилуй нас!
Тропар, глас 4.
Като освободител на пленените и защитник на бедните, като лекар на немощните и поборник на царете, победоносни великомъчениче Георги, моли Христа Бога да се спасят нашите души.

