
Ваше Високопреосвещенство,
На този ден, 16 февруари, преди една година Вие възглавихте първата си св. Литургия като митрополит на Видинската епархия след каноническия избор на 9 февруари 2025 г., когато единодушно бяхте избран от Св. Синод за Видински митрополит, а на 15 февруари същата година в катедралния храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ в старопрестолния град Видин бяхте тържествено въдворен на епархийската си катедра в присъствието на Негово Светейшество Български патриарх и Софийски митрополит Даниил и Вашите събратя, Високопреосвещените митрополити на Българската православна църква.
Шестнадесети февруари е паметна дата не само за Вас, не само за Видинска митрополия, а и за цяла България, защото на тази дата през 1872 г. е избран Видинският митрополит Антим за български екзарх, а днес отбелязваме и 210 години от рождението му.
Всеблагият Божий промисъл, чрез апостолския призив „Изволи се Святому Духу и нам!“, Ви посочи и избра да бъдете скромен приемник на Видинската катедра, да продължите благодатното дело и да бъдете достоен наследник на Вашите предшественици – блаженопочившите Видински митрополити Антим, Кирил, Неофит, Филарет, Дометиан и нинездравстващия Български патриарх Даниил, продължавайки духовните им трудове и служейки на ближните според заръката на нашия Господ към учениците си „който иска между вас да бъде пръв, нека ви бъде раб“ (Мат. 20:27).
За тази една година от Вашето архиерейско служение Вие се запознахте със свещенството в епархията, срещнахте хиляди вярващи от градовете и селата, официални лица, представители на политическия, обществен и културен живот, посетихте десетки храмове и извършвахте богослужения в прослава на Бога, обгрижвайки духовно като добър пастир и приобщавайки мнозина към светата Христова Църквата.
Тежък е трудът на архипастирското служение и е нужна непоколебима вяра, християнска любов, саможертва и живот, посветен на Бога, за да даде той добри плодове, но дерзайте, защото сам Господ ни казва „Аз съм с вас през всички дни до свършека на света“ (Мат. 28:20).
Много пъти в своите проповеди Вие, Ваше Високопреосвещенство, говорите за онова, което ни е нужно днес, когато хората са оплетени в мрежите на светските съблазни, когато стремленията на мнозина са към земни богатства, нежели да придобиват Царството Божие, забравяйки за смисъла на човешкия живот, когато светът има нужда повече от всякога да вижда примери – на добродетелност и вяра, на труд и пожертвование за ближните. Спомняме си и не забравяме Вашия призив за въвеждането на предмета „Религия – Православие“ в училищата и болката Ви за тези най-малките – децата на България, да получат знание за Бога и евангелските истини.
Ваше Високопреосвещенство,
Позволете ми от името на Епархийския съвет, свещенослужителите, монашеството, служителите, богохранимото паство да Ви пожелая крепко здраве, мъдрост, твърда десница и доброплодно дълголетие, неуморно с вяра и усърдие да продължите Вашето архипастирско служение като усърден труженик за възрастване на народа в богодаруваната Ви Видинска епархия.
На многая и благя лета, Високопреосвещени владико!
АРХИМ. ЙОАКИМ,
ПРОТОСИНГЕЛ НА ВИДИНСКА МИТРОПОЛИЯ
гр. Видин
16 февруари 2026 г.

