
На 19 февруари 2026 г. се отбелязват 153 години от обесването на йеродякон Игантий – Васил Левски.
В катедралния храм “Св. Вмчк Димитър Солунски”, гр. Видин Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий отслужи Панихида за упокоението на йеродякон Игнатий. В съслужение с него бяха Техни Високопреподобия архим. Йоаким – протосингел на митрополията и архим. Самуил – председател на храма.
В своето слово митрополитът напомни, че йеродякон Игнатий е дал своите обети пред Бога и Църквата и в последната си изповед е завещал да бъде поменаван с монашеското си име. Той дълбоко е осъзнавал своя дълг и воден от любов към ближните и родината си е положил душата за свободна България.
В своето слово митрополитът напомни, че йеродякон Игнатий е дал своите обети пред Бога и Църквата и в последната си изповед е завещал да бъде поменаван с монашеското си име. Той дълбоко е осъзнавал своя дълг и воден от любов към ближните и родината си е положил душата за свободна България.
С тържествена церемония беше почетена паметта на Левски пред паметника на революционера в гр. Видин. Кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков произнесе слово за делото и завета на Левски, а Венци и цветя бяха поднесени от представители на местната и регионална публична администрация, народни представители, общественици, публични и граждански организации, детски градини, училища и граждани. В едноминутно мълчание народът склони глава в знак на признателност към жертвата на Васил Левски за свободна и независима България.
Бог да прости и упокои душата на своя раб – йеродякон Игнатий. Вечна да бъде паметта му!
Разгледайте фотогалерията от събитието тук.


