Skip to main content

Неделя Кръстопоклонна в гр. Вършец

На 15 март – 3 неделя на Великия пост – Кръстопоклонна, Църквата почита паметта на Св. мчк. Агапий и шестте мъченици с него и Св. мчк. Никандър.

Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий възглави неделното богослужение в храм „Св. Вмчк Георги Победоносец“ в гр. Вършец. Заедно с владиката съслужиха Негово Високопреподобие архим. Доситей – архиерейски наместник на Берковска духовна околия, свещ. Венцислав Радевски – председател на храма, прот. Любомир Първанов и дякон Василий Панайотов.

Песнопенията на богослужбата изпълниха участници от курса по Църковна музика към храма с ръководител Жаклин Панайотова.

В края на Утренята от архиереят беше изнесен Св. Кръст за поклонение. В своята проповед митрополит Пахомий говори за Кръстното дърво, за носенето на собствения кръст, за търпението и колко важно е то в нашия живот, привеждайки евангелските думите на Спасителя „който иска да върви след Мене, нека се отрече от себе си, да вземе кръста си и Ме последва“ (Марк 8:34).