Skip to main content

Митрополит Пахомий извърши обновление на храма на Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски“

На 17 май 2026, 6 Неделя след Пасха – на Слепия, Църквата почита паметта на св. мчк Николай Софийски, Събор на св. Баташки мъченици и св. ап. Андроник.

По покана на Негово Преосвещенство Знеполския епископ Мелетий – ректор на Софийската духовна семинария “Св. Йоан Рилски“ и с благословението на Негово Светейшество Даниил, митрополит Софийски и патриарх Български, Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий извърши обновление на едноименния семинарски храм и възглави Божествената св. Литургия. В съслужение с архиереите бяха Негово Високопреподобие архим. Никодим – духовен надзорник на Видинска епархия, прот. Козма Поповски – ефимерий, свещ. Слави Спасов – заместник-ректор, свещ. Димитър Стефанов и дякон Борислав Василев.

Преди началото на литургията беше извършен чинът на обновлението на храма, който през последните години бе ремонтиран и изографисан, за да бъде днес в пълно благолепие. Ремонтните дейности, заедно с целия семинарски комплекс започнаха при ръководството на митрополит Пахомий, тогава Браницки епископ и ректор на семинарията, като по това време заместник-ректор е епископ Мелетий. Той продължи трудовете на своя предшественик, за да може днес обновеният храм “Св. Йоан Рилски” да продължи да бъде място за молитва както на учащите в семинарията, така и за всички онези вярващи, които присъстват на неделните и празнични богослужения в него, където да участват в тайнствата на Църквата.

Богослужението украсиха с песнопения ученици от семинарията, а богомолният народ преизпълни храма.

Митрополит Пахомий поздрави ректора – Преосвещения епископ Мелетий и ръководството на семинарията за трудовете им през годините – както за духовното обгрижване на децата, тяхното образование и развитие, така и за материалните придобивки, които да подпомагат обучителния процес. Храмът на семинарията е не само Дом Божий, но и мястото където семинаристите – бъдещите духовници на Българската Православна Църква, се докосват практически до богослужението, църковното пеене и православния канон на храма и литургичния живот.

Ректорът – епископ Мелетий от своя страна благодари на Видинският митрополит Пахомий за приноса му към семинарията през годините на неговото ръководство, а също така изрази благодарност към св. Синод и Негово Светейшество за духовната и материална подкрепа. В знак на признателност епископ Мелетий връчи благодарствени грамоти на спомоществувателите, участвали в обновлението на храма.

Празникът завърши с многолетствие, двамата архиереи благословиха народа, а учениците на семинарията и вярващи се поздравиха за духовния празник.