На 1 март 2026 г., Първа Неделя на Великия пост – Православна, Църквата почита паметта на Св. прпмчца Евдокия Илиополска.
Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий отслужи неделна Василиева св. Литургия в храм “Св. Вмчк Георги Победоносец”, гр. Белоградчик. В съслужение с него бяха Техни Високопреподобия архим. Йоаким – протосингел на митрополията и архим. Никодим – духовен надзорник на епархията, иконом Рафаил Александров – председател на храма, йеромонах Стилиян от братството на Боровишкия м-р “Св. Троица”, прот. Сергий Ненов и дякон Василий Панайотов.



Песнопенията изпълниха младежите от Белоградчик – Иван Александров, студент по Богословие в Солунския университет, и ученици от Софийската духовна семинария “Св. Йоан Рилски”.
Празникът събра множество вярващи от града и гости, сред тях бяха кметът на Община Белоградчик г-н Боян Минков, областният управител на Област Видин г-н Иван Иванов, народният представител г-н Любен Иванов и други.
Лития с икони посрещна и образа на св. вмчк Димитрий Солунски с вградена частица от мощите на светеца, подарени на храма в Белоградчик от Грузия. Иконата премина по улиците на града, за да бъде поставена в храма, където от сега нататък всички вярващи ще могат да де поклонят и измолят застъпничеството на св. Димитър.



По повод празника – Неделя Православна, беше отслужен молебен, в който се прославят всички светии, участвали в утвърждаването на Православното изповедание на Христовата вяра и запазили и предали ни учението на светата Църква неопетнено, така както самият Господ Иисус Христос го преподал на първоучениците си – светите апостоли.
В храма съборно беше изповядан Никео- Цариградският символ на вярата. В своята проповед митрополит Пахомий разказа за чествания днес празник, почитта към иконите и важността на това да пазим вярата си чиста и да я изповядваме както светите отци на Църквата са ни я предали, както са я утвърдили с кръвта си мъчениците и както и до днес тя носи благодатни плодове на онези, които прославят Бога в “Църквата на Господа и Бога, която Той си придоби със Своята кръв” (Деяния 20:28).



Архиереят припомни и за дивното житие на св. вмчк Димитър и благодатта, която днес посети гр. Белоградчик с благословението на неговата св. икона и мощи да пребивават в града за вечно поклонение, та всеки негов жител или гост да може да се ползва от молитвите и застъпничеството на светия великомъченик.
Празникът завърши с многолетствие, а на събралите се вярващи беше раздадено коливо и благословено ястие и питие.
“Света Троице, прослави ги и утвърди ги докрай в правата вяра; а тия, които извращават и хулят спасителната православна вяра и Христовата Църква, обърни и ги приведи към познание на Твоята вечна Истина, по молитвите на Пресветата Владичица наша Богородица и Приснодева Мария и на всички светии.” (Из „Молебен на Неделя Православна“)
Разгледайте фотогалерията от събитието тук.

