Skip to main content

Литургия на Неделя Месопустна (Месни заговечни) в храм “Св. Вмчк Георги Победоносец”, гр. Белоградчик

На 15 февруари 2026 г., Неделя Месопустна (Месни заговезни), Църквата почита паметта на Св. ап. Онисим и Преп. Евсевий Сирийски.

Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий възглави се. Литургия в храм “Св. Вмчк Георги Победоносец”, гр. Белоградчик. В съслужение с него бяха протосингелът на митрополията Негово Високопреподобие архим. Йоаким, духовният надзорник на епархията Негово Високопреподобие архим. Никодим, йеромонах Стилиян от братството на Боровишкия манастир, ик. Рафаил Александров и дякон Василий Панайотов.

Песнопенията изпълниха презвитера Елена Александрова и ученици от Белоградчик, уч Софийската духовна семинария “Св. Йоан Рилски” от Белоградчик.

Храмът събра вярващите от града в неделния ден, а митрополитът в своята проповед припомни за подготвителните седмици преди Великия пост и днешния ден, в който св. Евангелие ни говори за второто Христово Пришествие и Страшния съд. На този ден Църквата напомня Съда на всички хора, които ще застанат пред Божия престол в деня, когато Христос отново ще се дойде в славата Си, а ние отправяме молитвите си към Него, за да чуем и ние как “Тогава Царят ще каже на ония, които са от дясната Му страна: дойдете вие, благословените на Отца Ми, наследете царството, приготвено вам от създание мира” (Мат. 25:34).

Празникът завърши с многолетствие, а митрополитът благопожела на паството душеспасителен пост и с чисти сърца да посрещнем и възпеем светлото Христово Възкресение!

Разгледайте фотогалерията от събитието тук.