Skip to main content

Литургия на 4 Неделя на Великия пост – Преп. Йоан Лествичник, гр. Видин

На 22 март, 2026, 4 Неделя на Великия пост – Преп. Йоан Лествичник, Църквата почита паметта на Св. свщмчк Василий, презвитер Анкирски. Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий възглави св. Литургия в митрополитския храм “Св. Николай Чудотворец”, гр. Видин. В съслужение с него бяха Негово Високопреподобие аримандрит Йоаким – протосингел на митрополията и председател на храма, Негово Високопреподобие архимандрит Никодим – духовен надзорник на епархията, йермонах Михаил, свещеник Благовест Борисов, свещеник Андрей Трифонов и дякон Виден Виденов.

Песнопенията на Утренята изпълниха певци от практическия курс за църковна музика към митрополитския храм с ръководител Йоана Дидова, а на Литургията – хорът към храма.

В проповедта си митрополит Пахомий припомни евангелските думи “Вярвам, Господи! помогни на неверието ми.” (Марко 9:24) – така ние с вяра трябва да прибягвам постоянно към Бога, ръсейки упование в Него.

Архиереят разказа и за духовната стълбица, описана от преподобния наш отец св. Йоан Лествичник. Тя започва със себеотрицанието и отсичането на светските страсти и продължава с издигане на душата към Бога и придобиване на Неговата благодат чрез смирение и покаяние, за да достигне до съвършена Любов – към Бога и ближните. Тази духовна стълбица е не само за монашествуващите, които светият отец насърчава с творението си, а и за всеки Христов последовател, който е чул думите Господни “ако някой иска да върви след Мене, нека се отрече от себе си, да вземе кръста си и Ме последва” (Мат. 16:24). Така и ние днес следва да отсичаме страстите и да вървим нагоре по духовния път към Бога – нашият Създател, защото сме сътворени по Негов образ. Така със смирение и вярва в Бога нека пребиваване постоянно в молитва и възрастваме духовно, приближавайки се към Христа. Нему слава във вечни векове. Амин!