
На 16 февруари 2026 г., Църквата почита паметта на Св. мчци Памфил и Порфирий и Св. Флавиан, патр. Константинополски. На този ден Видин почете паметта на екзарх Антим I по случай 210 години от рождението му.
Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий възглави св. Литургия в митрополитския храм “Св. Николай Чудотворец”, гр. Видин. В съслужение с него бяха протосингелът на митрополията и председател на храма Негово Високопреподобие архим. Йоаким, духовният надзорник на епархията Негово Високопреподобие архим. Никодим, Негово Високопреподобие архим. Антим – игумен на Боровишкия манастир “Св. Троица”, Негово Високопреподобие архим. Самуил – председател на катедралния храм “Св. Вмчк Димитър Солунски” – гр. Видин, йеромонах Михаил от братството на Добридолския манастир “Св. Троица”, прот. Илия Симеонов – архиерейски наместник на Кулска духовна околия, прот. Григорий Георгиев, свещениците Благовест Борисов и Андрей Трифонов и дякон Виден Виденов.
Песнопенията на Литургията изпълни хорът към митрополитския храм.
Богослужението е част от честванията по повод 210 години от рождението на екзарх Антим I. Храмът събра вярващите от града и гости, които дойдоха, за да полетата паметта на първия български екзарх.
В своята проповед митрополит Пахомий припомни на народа за достойното дело на екзарх Антим I, който със саможертвеност е отстоявал българските интереси и духовната независимост на новоучредената екзархията. Много е изказано за живота и труда на екзарха, но ние трудно разбираме колко голямо е делото му, още повече във времената, в които той живее и води паството си. На днешния ден си спомняме за личността на Антим I и трябва да осъзнаем своята отговорност за това да бъдем и ние достойни наследници и продължители на делото му.
На този ден преди една година бе отслужена и първата Литургия на новоизбрания Видински митрополит Пахомий, след каноничния му избор на 9 февруари 2025 г., при който св. Синод на БПЦ-БП единодушно го избра за архипастир на Видинска епархия. По този Негово Високопреподобие архим. Йоаким – протосингел на митрополията прочете поздравителен адрес от клира и народа към Видинския митрополит (вж. публикация). В него той подчерта важността на архипастирското служение и отговорностите на митрополит за духовното възрастване на народа в богодаруваната му епархия. От името на Епархийския съвет, свещенослужителите, монашеството, служителите и богохранимото протосингелът пожела на митрополит Пахомий крепко здраве, твърда десница и доброплодно дълголетие, та неуморно и с усърдие да продължи своето служение на Божията нива.
Богослужението завърши с панихида за блаженопочившия екзарх Антим, а митрополитът, заедно с кмета на Община Видин д-р Цветан Ценков, областният управител на Област Видин г-жа Ани Арутюнян, г-жа Росица Кирова – народен представител, представители на местната и публична власт, г-н Ивайло Милушев, директор на ППМГ “Еказарх Антим I”, учители и ученици от гимназията, граждани и гости на гр. Видин положиха венци и цветя пред гроба на екзарха и отдадоха своята почит към него.
Разгледайте фотогалерията от събитието тук.

