Началото на богослуженията за Великия пост беше поставено на 22 февруари 2026 г. в катедралния храм „Св. Вмчк Димитър Солунски“, гр. Видин, където Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий отслужи Вечерня. В съслужение с него бяха протосингелът на митрополията Негово Високопреподобие архим. Йоаким, Негово Високопреподобие архим. Самуил – председател на храма и дякон Ромил Рачев. Молитвено участие взеха свещеници от гр. Видин и вярващи жители от града. В края на богослужението се извърши взаимно опрощение в подготовка за навлизане във Великия пост.
В своята проповед митрополит Пахомий припомни, че в живота на православния християнин най-важната цел е да придобие Христа, а прошката е пътят, който Той сам ни е посочил, прикован на кръстното дърво и говорейки „Отче! прости им, понеже не знаят, що правят.“ (Лука 23:34). Всяко наше друго желание е породено от падналата ни човешка природа – богатствата, властта, чревоугодието, блудството, тщеславието и всички други похоти на плътта, които ни отдалечават от Христос. Но ето, че идва време, което Светата Църква премъдро е отредила за пост и покаяние, за отдалечаване от страстите и приближаване към Господа. Архиереят благопожела на всички мирен, лек и душеспасителен пост, та с чусто сърце да посрещнем и светлото Христово Възкресение и се зарадваме в Господа.

На 23 февруари 2026 г., понеделник, първият ден на Великия пост, в катедралния храм “Св. Вмчк Димитър Солунски”, гр. Видин Негово Високопреосвещенство Видинския митрополит Пахомий отслужи Велико Повечерие с покайния канон на св. Андрей Критски (I част ).
В съслужение с него бяха протосингелът на митрополията Негово Високопреподобие архим. Йоаким и дякон Ромил Рачев. Молитвено участие взеха председателят на храма Негово Високопреподобие архим. Самуил и духовници от епархията.
На богослужението присъстваха вярващи от града, които с коленопреклонни молитви, заедно с духовниците, изпросиха Божията подкрепата в дните, отредени за покаяние и подготовка за славното Христово Възкресение.

На 24 февруари 2026 г., във втория ден на св. Четиридесетница, протосингелът на Видинска митрополия – Негово Високопреподобие архим. Йоаким, отслужи Велико повечерие с Покаен канон на св. Андрей Критски в храм “Св. Вмчк Пантелеймон” в Лопушанския манастир “Св. Йоан Предтеча”. Молитвено участие взеха игуменът на манастира архим. Нифонт, архим. Доситей – архиерейски наместник на Берковска духовна околия, и йермон. Партений от манастирското братство.
Архим. Йоаким преподаде архипастирският благослов на Негово Високопреосвещенство Видинския митрополит Пахомий и припомни за това как Великият покаен канон на преподобния наш отец св. Андрей Критски насочва мислите и чувствата на сърцето ни към изобличаване на греха, покаяние пред Христа и съединяване с Него по примера на всички светии, които от века са Му благоугодили. Нека в тези дни се подготвим с усърдие, та по-скоро да се съчетаем с Христа във великото тайнство на Евхаристията.

На 25 февруари 2026 г. (сряда), когато Църквата почита паметта на св. Тарасий, архиеп. Константинополски, протосингелът на Видинска митрополия Негово Високопреподобие архим. Йоаким отслужи Преждеосвещена литургията в храм “Св. Вмчк Пантелеймон”, Лопушански манастир “Св. Йоан Предтеча”. Молитвено участие в богослужението взеха Техни Високопреосвещенства архим. Нифонт – игумен на манастира, архим. Доситей – архиерейски наместник на Берковска духовна околия, и йермон. Партений от манастирското братство. Богослужението събра поклонници на манастира от селата в близост.


Вечерта на същия ден, с благословението на Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий, архиерейският наместник на Берковска духовна околия Негово Високопреподобие архим. Доситей отслужи Велико повечерие с Покаен канон на св. Андрей Критски (III част) в храма на Чипровския манастир “Св. Йоан Рилски”. Молитвено участие в богослужението взе протосингелът на митрополията Негово Високопреподобие архим. Йоаким, и.д. игумен на манастира йеромон. Йоан и монах Дометиан от братството на манастира.

На 26 февруари 2026 г., в четвъртия ден от Великия пост, с благословението на Негово Високопреосвещенство Видинския митрополит Пахомий, духовният надзорник на епархията Негово Високопреподобие архим. Никодим отслужи Велико повечерие с Покаен канон на св. Андрей Критски (IV част) в храм “Св. Николай”, гр Лом, кв. Боруна. Молитвено участие в богослужението взеха протосингелът на митрополията Негово Високопреподобие архим. Йоаким и йеромонах Нестор.
На богослужението присъстваха множество жители на града, сред които и кметът г-н Цветан Цветанов.
Архим. Никодим преподаде архипастирския благослов на митрополит Пахомий над вярващите и в своето слово припомни за покаянието като път към Бога и придобиването на мира, който само Той може да ни дари. В тези усилни дни на пост молитва вярващите усещат и онази благодат, която е у Църквата, и с която се подготвяме за радостта в светлия ден на Христово Възкресение.


