Skip to main content

Богослужение в Монтана на 2 Неделя на Великия пост – Св. Григорий Палама

На 8 март 2026 г., 2 Неделя на Великия пост – Св. Григорий Палама, а Църквата почита паметта на Преп. Теофилакт, еп. Никомидийски. Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий възглави св. Литургия в храм “Св. Дух”, гр. Монтана. В съслужение с него бяха Негово Високопреподобие архим. Йоаким – протосингел на митрополията, Негово Високопреподобие архим. Никодим – епархийски духовен надзорник, прот. Евгени Калайджиев – председател на храма, свещ. Ангел Ангелов от храмовото духовенство и дякон Василий Панайотов.

В своята проповед митрополит Пахомий припомни за силата на молитвата, както по примера на св. Григорий Палама, вярващите постоянно пребивават в молитва. Това е диханието на душата, в което всеки християнин бодърствува, подготвяйки се за срещата си с Христа в св. Евхаристия.

Св. Софроний Сахаров казва, че без св. Григорий Палама не бихме могли да отговорим на предизвикателствата на днешната епоха. Неговото богословие е базата ни за сравнение на православното ни самосъзнание, защото то е изражението на православното свидетелство в света.

Нека и ние днес да придобиваме мирен дух и очистваме сърцето си с молитва, още повече в благодатното време на Велики пост, с който очакваме светлия ден на Христово Възкресение.

По молитвите на Пресвета Богородица, на св. Григорий Палама и на всички светии, Господи Иисусе Христе Боже наш, помилуй нас!