На 13 април 2026 г., Възкресение Христово, Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий отслужи тържествен водосвет в местността на Алботинския манастир край с. Градец, област Видин. В съслужение с него бяха Техни Високопреподобия архим. Йоаким – протосингел на митрополията, архим. Никодим – духовен надзорник на Видинска епархия, свещ. Андрей Трифонов и дякон Димитър Стефанов.



Традиционният събор в историческата местност на втория ден от Възкресение Христово събра гости от градовете и селата на областта, сред които бяха г-н Иван Иванов – областен управител на област Видин и г-н Илия Томов – кмет на с. Градец, който произнесе и кратко слово пред всички присъстващи с пожелание да съхраним традицията и бъдем православни християни.



Митрополит Пахомий благослови събралите се вярващи и припомни за преподобните отци, които са се подвизавали в скалния Алботински манастир, който днес е културен паметник от местно значение и е един от малкото такива манастири в България. От него са запазени отделни помещения, както и фрагменти от стенописи.
Празникът беше украсен с песни и танци от фолклорен ансамбъл “Дунав”, а гостите на събора изпълниха поляната в местността, споделяйки радостта на Възкресение Христово.




