На 20 май 2026 г. Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий отслужи Празнична Вечерня в храм “Св. Възнесение Господне”, с. Винарово, общ. Ново село, обл. Видин.
В съслужение с него бяха Негово Високопреподобие архим. Никодим – духовен надзорник на епархията, прот. Илия Симеонов – председател на храна. Молитвено участие взе Негово Високопреподобие архим. Йоаким – протосингел на митрополията.



Песнопенията изпълниха църковни певци от гр. Видин.
Жителите на селото посрещнаха с радост митрополита в подготовка за предстоящия празник. Заедно с гости на селото те преизпълниха храма и взеха участие във вечерното богослужението. На празника присъстваха и кметовете на община Ново село г-н Ангелов, на с. Винарово г-н Василев и на с. Флорентин г-н Яворов.
В своето слово митрополит Пахомий поздрави вярващите с празника на светото Възнесение Господне и припомни за евангелските събития, които последвали Христово Възкресение, очакването на учениците Му, денят на Възнесението и предстоящото слизане обещания Утешител – светия Дух. В този ден Църквата чества и паметта на св. равноап. Константин и Елена и архиереят припомни и за тяхното равноапостолно дело, служейки за просвещение на мнозина.



Архиереят представи и новия председател на храма – прот. Илия Симеонов, като му благоположела с ревност по Бога да обгрижва духовно и пази поверена му енория, а вярващите в селото насърчи да посещават редовно богослуженията и се ползват от Тайнствата на светата Църква. От своя страна отец-председателя благодари на митрополит Пахомий за подкрепата и от името на църковното настоятелство поднесе цветя.
Тропар на Възнесение
Възнесъл си се в слава, Христе, Боже наш, зарадвал учениците с обещанието за Светия Дух, уверил ги чрез благословението, че Ти си Син Божи, Избавител на света.

