Skip to main content

Вечерня с Василиева св. Литургия и общ маслосвет на Велики Четвътък в гр. Видин

Днес на 9 април 2026 г., Велики четвъртък. Тайната вечеря. Св. мчк Евпсихий – Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий възглави св. Литургия в митрополитския храм “Св. Николай Чудотворец”, гр. Видин. В съслужение с него бяха протосингелът на митрополията Негово Високопреподобие архим. Йоаким, Негово Високопреподобие архим. Никодим – духовен надзорник на епархията, ик. Владимир Петров, свещ. Данаил Ангелов, свещ. Благовест Борисов, свещ. Андрей Трифонов, йером. Михаил и дяконите Димитър Стефанов и Ромил Рачев.

Песнопенията на богослужението изпълниха ученици от Софийската духовна семинария “Св. Йоан Рилски”, които са на посещение в епархията за Пасхалните празници по покана на митрополит Пахомий.

След Литургията беше извършено Тайнството – Елеосвещение. На този ден, в който Църквата възпоменава Тайната Вечеря, е отредено да се извършва общ маслосвет за душевно и телесно здраве на вярващите. По време на маслосвета, миряните бива помазани с осветения елей за здраве и изцеление.

В тоя ден Господ Иисус Христос извършил Пасха в дома на един жител на Йерусалим (Мат. 26:17-35, Марк 14:12-31, Лук. 22:7-38, Иоан 13:1-17, 26). Преди вечерята Той умил краката на апостолите и казал: “не дойдох да служа, а да послужа“. После Спасителят установил св. тайнство Евхаристия (Причастие), като Сам причастил светите апостоли. По великата си милост Господ и на нас дава възможност да приемаме Неговото истинско тяло и кръв по време на св. Литургия, та като приемам Христос вътре в нас, да се стремим да Го задържим чрез чистотата на сърцето си.

В края на богослужението митрополит Пахомий благослови вярващия народ и в своята проповед припомни за великото тайнство на Евхаристията – нашето общение и причастие с Бога, с пречистото Му Тяло и Кръв, както Той сам завещал на апостолите си, казвайки “Който яде Моята плът и пие Моята кръв, има живот вечен, и Аз ще го възкреся в последния ден.” (Йоан 6:54). Нека всички днес се потрудим според силите си и се подготвим да посрещнем светлото Христово Възкресение с чисти сърца и по великата Му милост в последния ден да бъдем и ние участници в общото Възкресение, когато “Сам Господ с повеление, при глас на Архангел и при тръба Божия, ще слезе от небето, и мъртвите в Христа ще възкръснат първом; после ние, останалите живи, заедно с тях ще бъдем грабнати на облаци, за да срещнем Господа във въздуха, и така винаги с Господа ще бъдем” (1 Сол. 4:16-17). Нему слава във вечни векове, амин!