Skip to main content

Утреня с Последование на 12-те евангелия на Велики четвъртък в храм „Св. Вмчк Димитър Солунски“, гр. Видин

Във вечерта на 9 април 2026 г., Велики четвъртък, Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий отслужи Утреня с Последование на 12-те евангелия в храм „Св. Вмчк Димитър Солунски“, гр. Видин. В съслужение с него бяха Техни Високопреподобия архим. Йоаким – протосингел на митрополията, архим. Никодим – духовен надзорник на епархията, архим. Самуил – председател на храма, ик. Методи Ванков и дяконите Димитър Стефанов и Ромил Рачев.

В четвъртък вечерта е отредено да се служи утренята на Велики петък, когато се и четат Дванадесет евангелия, т.е. дванадесетте откъса от Евангелието, които разказват за Христовите страдания. Чрез тях ставаме свидетели на подигравките, мъките и кръстната смърт на Христос, чрез която Той ни изкупи. Това е време отново да се замислим дали и ние не разпъваме Христос чрез нашите страсти и грехове.

На този ден свещенослужителите изнасят кръста от олтара, което символизира носенето му от Христос към Голгота.

Утре, на Велики петък, на сутрешното богослужение, ще бъде изнесена и плащеница със сваления от Кръста Христос, а във вечерта ще се извърши Опело Христово, приближавайки се до Великия ден на Христово Възкресение.