На 22 март се отбелязва Световният ден на водата. По този повод Областна администрация Видин за поредна година организира ученически конкурс за рисунка и есе, посветен на водата.
На 24 март 2026 г. се проведе и тържествената церемония по връчване на наградите и изложба с творби от конкурса в конферентната зала на Областната администрация в гр. Видин. Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий взе участие в събитието и поздрави всички ученици и учители, които са се включили в конкурса като напомни колко важно е да пазим водата и природата, която Бог е създал, за да можем ние човеците да се ползваме от тези блага. Той подчерта и че ние като християни сме призвани да бъдем добри стопани и даваме пример с нашето отношение към света и природните блага. Така и всички ние във Видинска област, на брега на река Дунав, следва да бъдем добри стопани и ценим онова, с което Бог ни е обдарил.



На тържеството присъстваха областният управител г-н Иван Иванов, зам. областният управител г-жа Сашка Бизеранова – Стоянова и г-жа Веселка Асенова – началник РУО-Видин.
Бяха връчени награди на отличените в различните възрастови групи, а всички ученици, изпратили творби за конкурса, получиха грамота за участието си. Митрополитът разгледа рисунките и есетата в изложбата заедно с другите официални лица на тържеството и отново поздрави ученици и учители за положеният труд и отношението към водата и Божието творение.



Световният ден на водата ежегодно се отбелязва от ООН от 1993 г. насам с фокус върху значението на сладководните води. Инициативата се координира от механизма на ООН за достъп до вода и насочва вниманието към 2,2 млрд. души на планетата, които живеят без достъп до питейна вода.




