Skip to main content

Светли петък – Живоприемни източник в Клисурски манастир „Св. св. Кирил и Методий“

На 17 април 2026 г., Светли петък. Живоприемни източник, Църквата почита паметта на преп. Симеон Персидски и преп. Акакий, еп. Мелитински.

По покана на Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий на посещение във Видинска епархия бе Негово Преосвещенство Делчевско-Каменички епископ Марко от Православната църква в Република Северна Македония. Двамата архиереи отслужиха св. Литургия в съборния храм на Клисурския манастир „Св. св. Кирил и Методий“. В съслужение с тях бяха Техни Високопреподобия архим. Йоаким – протосингел на митрополията, архим. Висарион – протосингел на Делчевско-Каменичка епархия, архим. Доситей – архиерейски наместник на Берковска духовна околия, свещеници от Видинска, Врачанска и Софийска епархии, дяконите Виден Виденов и Димитър Стефанов.

Песнопенията на богослужението изпълниха монахините от сестринството на манастира. Множество гости посетиха храма в празничния ден, сред които бяха кметовете на гр. Вършец г-н Иван Лазаров и с. Спанчевци г-н Емил Димитров. На празника присъстваха и монаси от Суковския манастир „Успение Богородично“ в Сърбия, както и монахини от Р.С. Македония и Сърбия.

След Литургията беше извършена лития и водосвет при аязмото на манастира, възпоменавайки празничното събитие, свързано с обновлението на храма на Пресвета Богородица, който се намира вън от стените на Цариград и е посветен на чудото, извършено от Божията Майка през V в.

Митрополит Пахомий благодари на своя събрат в Христа Делчевско-Каменички Епископ Марко за споделената пасхална радост и възможността с „едни уста и едно сърце“ да възхвалят Бога и в знак на благодарност му подари архиерейски посох. В своята проповед митрополитът подчерта важността на общението в Христа за всички нас – това, което ни прави действителни членове на Църквата и с което духовната ни радост е в пълнота. Именно с тази духовна радост в благодатните дни на Светлото Христово Воскресение, когато небесните ангелите възгласяват „тичайте и възвестете на света, че Господ възкръсна, като умъртви смъртта, понеже е Син на Бога, Който спасява човешкия род“, ние трябва да пребъдваме и в целия си живот като християни. С този скъп дар ние можем да понесем скърбите на света, но също и да послужим на ближния, отдавайки любовта си към него в име Господне.

Епископ Марко на свой ред благодари на митрополит Пахомий за поканата и изрази своята надежда двамата отново да се срещнат – в България или в Р.С. Македония. Припомняме, че по-рано тази година, в Неделя на Блудния син, по покана на Негово Преосвещенство Делчевско-Каменички епископ Марко, Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий посети храм ,,Успение Богородично“ в Македонска Каменица, където двамата архиереи отслужиха Божествена св. Литургия.