Skip to main content

Последование на Жениха – митрополитски храм „Св. Николай Чудотворец“, гр Видин

На 5 април 2026 г., неделя, в митрополитския храм “Св. Николай Чудотворец”, гр. Видин Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит а Пахомий отслужи във вечерта Последование на Жениха. В съслужение с него бяха Негово Високопреподобие архим. Йоаким – протосингел на митрополията и председател на храма, Негово Високопреподобие архим. Никодим – духовен надзорник на епархията, ик. Владимир Петров и свещ. Благовест Борисов от храмовото духовенство. Молитвено участие взеха свещ. Данаил Ангелов, свещ. Андрей Трифонов и йеромонах Михаил.

Покайните песнопения на богослужението изпълниха учениците от Софийската духовна семинария “Св. Йоан Рилски”, които са във Видинска епархия по покана на митрополита.

През първите три дни от Страстната седмица във всички православни храмове се отслужва Последованието на Жениха. То се нарича така, защото първото песнопение, което се изпълнява на него, започва с думите “Се Жених грядет” („Ето, Женихът идва”), свързано с евангелската притча за десетте девици (вж. Мат 25:1). В края на богослужението беше изнесена иконата на Жениха – Христос, на която митрополитът, свещенството и народът благоговейно се поклониха.

Нека и ние сега като мъдрите девици приготвим лампадите си с елей и посрещнем идващия Христос, който ще приеме Кръстните страдания, копието и смъртта, за да бъдем ние освободени от нея и станем жители на Неговото Небесно царство.