На 7 април 2026 г. във вечерта на Велики вторник беше отслужено Последование на Жениха в храм “Успение Богородично”, гр. Лом. С благословението на Негово Високопреосвещенство Видинския митрополит Пахомий протосингелът на митрополията Негово Високопреподобие архим. Йоаким отслужи последованието в съслужение със свещ. Светослав Иванов – председател на храма, иером. Михаил, дяконите Димитър Стефанов и Ромил Рачев.



С песнопения богослужбата украсиха семинаристите от Софийската духовна семинария “Св. Йоан Рилски”. Храмът събра вярващи от града, които в подготовка за предстоящия Великден, отправиха молитвите си към Бога и се поклониха на светия Му образ.



Това е и последният ден, в който се отслужва т.нар. „Последование на Жениха́“. Това последование е едно от най-покайните богослужения през Страстната седмица. То представлява утринно богослужение, което се отслужва вечер. Установено е да се изпълнява в първите три дни на Страстната седмица. В края се изнася иконата на Жениха, на която Христос е изобразен страдащ, увенчан с трънен венец, в царска багреница и държащ в ръката Си тръст, готов да поеме пътя към Голгота за нашето спасение.

