На 26 април 2026 г. Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий възглави молитвеното последование за полагане на основен камък за изграждането на храм, посветен на света равноапостолна Мария Магдалина в село Чичил, Кулска духовна околия.
В съслужение с митрополита бяха Негово Високопреподобие архимандрит Йоаким – протосингел на Видинска епархия, протойерей Илия Симеонов – председател на църковното настоятелство и архиерейски наместник на Кулска духовна околия и свещеник Димитър Стефанов.



Центърът на селцето се изпълни с множество вярващи, дошли да се помолят заедно за успешното и благополучно издигане на дома Божий. Събитието е от изключителна важност за местните жители, тъй като в досегашната история на село Чичил никога не е имало православен храм.
На събитието присъстваха областния управител на Област Видин г-н Иван Иванов, един от инициаторите за строежа на храма, г-н Любен Иванов – народен представител, г- н Тошо Богданов, дарител на мястото за строеж на храма, г-н Наско Пеков инициатор за стоежа на храма, г-жа Канета Вълчева – църковен настоятел.
В словото си митрополит Пахомий поздрави присъстващите за тяхното дръзновение и подчерта изключителната важност на това, че селото ще има свой православен храм, където богомолният народ да изпросва от Бога всички духовни нужди.



Архиереят благопожела по молитвите на света Мария Магдалина градежът да премине леко и скоро храмът да отвори врати.

