Skip to main content

Петдесетница в храм „Св. Троица“, с. Бойница

На 31 май 2026 г., 8 Неделя след Пасха – Църквата празнува Петдесетница. Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий отслужи св. Литургия в храм “Св. Троица”, с. Бойница, Кулска духовна околия. В съслужение с архиерея бяха Негово Високопреподобие архим. Йоаким – протосингел на митрополията, прот. Евдоким Паунов – председател на храма, свещ. Валентин Георгиев, дяконите Василий Панайотов и Ромил Рачев.

Тази година се навършват 155 години от съграждането на храм “Св. Троица”. Жителите на селото се поклониха в храма, където всички съборно изповядаха Символа на вярата. Сред присъстващите беше и кмета на Община Бойница – г-жа Анета Генчева.

След празничната Литургия беше отслужена и Вечерня с коленопреклонните молитвите, които се полагат на Петдесетница. За храмовия празник беше извършен водосвет за здраве и благоденствие на всички живущи в селото и навсякъде православни християни. За празника беше благословено и раздадено ястие.

Митрополит Пахомий честити празника на събралия се богомолен народ и го благослови. В своята проповед той разказа за празника и великото събитие – слизането на Светия Дух върху Христовите ученици, събрани в една горница в Давидовия град Йерусалим. Този Животворящ Дух пребъдва в Църквата и Неговите дарове получава всеки кръстен православен християнин, така щото Господ иска всички човеци да се спасят. Ние днес благодарим на Бога за великата Му милост и коленопреклонно молим да прости прегрешенията ни и винаги да насочва стъпките ни към Неговото Небесно Царство.

Тропар на Петдесетница

Благословен си, Христе Боже наш, Ти, Който риболовците премъдри Си явил,

Изпратил им Дух Свети, и чрез тях Си уловил вселената,

Човеколюбче, слава Тебе.