Skip to main content

Пасхална Вечерня в катедралния храм „Св. Вмчк Димитър Солунски“, гр Видин

Христос Воскресе!

В сутринта на Възкресение беше отслужена Вечерня (Второ Възкресение), на която бе прочетено Евангелието от Йоан 20:19-25 на различни езици, според традицията на Църквата.

Негово Високопреосвещенство Видинският Митрополит Пахомий отправи своето Пасхално приветствие до всечестния клир и боголюбивия народ на Видинска епархия като благослови събралите се вярващи и им благопожела да пребъдват в Пасхалната радост.

“И така, братя и сестри, колкото и да е трудно днес да усетим Христовата радост, заобиколени постоянно от новини за скърбите на тоя свят, който лежи в грях, ние трябва да имаме дръзновение, смелост и да не се поклащаме, когато бива изпитвана вярата ни.

Нека отнесем със себе си тази радост и да споделим благата вест с всички около нас – нека бъдем светилници за този свят и един на другиго да показваме, че единствената утеха, истинският мир, неизменната любов идват само и единствено от Възкръсналия Син Божий – нашият Христос. Него се молим да Го познаят и да Го възлюбят всички народи, да Го приемат в душите си всички човеци, та за всеки един от нас да важи „Възкръсна Иисус от гроба, както бе предрекъл, и ни даде вечен живот и велика милост“.” (Из Пасхално приветствие до всечестния клир и боголюбивия народ на Видинска епархия на Видински митрополит Пахомий – Пасха 2026 г.)

В края на богослужението бяха раздадени на всички присъстващи с благословение яйцата, които деца и ученици от Видин боядисаха по-рано тази седмица и козунаци, осигурени от дарители.