На 3 март – Освобождението на България от Османско иго, празнуваме своя национален празник. Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий взе участие в честванията в гр. Видин по повод 148 години от Освобождението. В началото на деня бе отправена заупокойна молитва и бяха поднесени цветя пред Паметника на румънските воини в село Иново. По-късно градският духов оркестър поведе тържествено шествие от музей „Конака“ до площад „Бдинци“, в което взеха участие граждани, представители на различни обществени институции и организации, които поднесоха венци и цветя пред паметника на Трети пехотен бдински полк и Паметника на опълченците от Видинския край в крайдунавския парк.


Протосингелът на Видинска митрополия Негово Високопреподобие архим. Йоаким участва в тържествата за празника в гр. Монтана. В съслужение с архиерейския наместник на Берковска духовна околия – Негово Високопреподобие архим. Доситей и свещеници от гр. Монтана беше отслужено чинопоследование с молитва за упокой на душите на загиналите за Освобождението на България и благодарствен молебен. Протосингелът прочете поздравителен адрес от Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий и преподаде архипастирския му благослов над жителите и гостите на гр. Монтана. В поздравленията си митрополитът каза: „За какво се пожертваха тези мъже и жени? В какво вярваха, за да бъдат готови да отдадат живота си за свободата на България? Не положиха ли те душата си за ближния, заради Христовата любов и вярата си в Бога? Нека знаем и помним, че онези българи, заради, които днес я има България, бяха вярващи християни и живееха с ценностите на поколенията преди тях – с любов към ближните и любов към Бога.“



Празникът завърши с многолетствие и поднасяне на венци и цветя пред паметника на българските воини на площад „Жеравица“.
„Утвърди, Боже, Твоята света Църква, която си придобил със скъпоценната Си кръв, и укрепи нашия народ, който си възлюбил, а на нас, Благий, дарувай желания траен мир, изобилие на земните блага, здраве и всяко преуспяване в доброто; отгони от нас всеки враг и противник, умири света, та ние, като поживеем тих и спокоен живот в благочестие, доволство, честност и правда, да можем всякога да вършим добри и угодни на Теб дела!“ (из „Благодарствен молебен по повод Освобождението на България“

