Във вечерта на 10 април 2026 г., Велики петък, Негово Високопреосвещенство митрополит Пахомий отслужи Утреня с Опело Христово в катедралния храм “Св. Вмчк Димитър Солунски”, гр. Видин. В съслужение с него бяха В съслужение с него бяха Техни Високопреподобия архим. Йоаким – протосингел на митрополията, архим. Никодим – духовен надзорник на епархията, архим. Самуил – председател на храма, ик. Методи Ванков и дяконите Димитър Стефанов и Ромил Рачев.



През целия ден вярващият народ се покланяше пред св. Плащаница. В средата на православните храмове днес е издигнат “гробът“ Христов, украсен с цветя и Плащеницата, – платът, с който е завито тялото Христово след свалянето му от кръста с извезаният образ на положения в гроба Спасител.
Във вечерта се извършва специално богослужение, наречено Опело Христово. Песнопенията са посветени на страданията и смъртта Христови. Едно от тях се нарича „Плачът на Богородица“ –
молитва в памет на душевните страдания на Дева Мария, която стояла до кръста на своя
Син и Го призовавала, произнасяйки скръбни слова.



След като беше изнесена Плащаницата на вечерното богослужение, с нея свещенството и миряните обиколиха катедралния храм и символично се извърши погребението на Господа Нашего Иисуса Христос, полагайки Я на св. Престол.

