На 26 април 2026 г. в столичния храм „Св. св. Кирил и Методий“, след празничната света Литургия за Трета неделя след Пасха – на светите Мироносици, възглавена от Българския патриарх и Софийски митрополит Даниил, се проведе награждаването на участниците в тазгодишното издание на Националния конкурс „Моят небесен покровител / Моят православен храм“, организиран от Св. Синод на БПЦ – БП. За участие в конкурса тази година са постъпили над 1000 творби от деца и младежи от цяла България.



Сред наградените участници беше и дванадесетокласничката Мартина Ванкова от ППМГ „Екзарх Антим I“, гр. Видин, отличена в две категории на конкурса. В раздел „Информационни технологии“ Мартина е представила уебсайт на Раковишкия манастир „Св.Троица“, а в раздел „Литература“ тя е участвала с есе по мисъл на Тертулиан: „Душата е християнка по природа“.



След награждаването всички отличени получиха патриаршеско благословение и беше направена обща снимка. В енорийския център към храма бяха представени творбите на наградените, а патриарх Даниил се обърна и към младите участници в конкурса, отбелязвайки, че чрез своя труд те са изразили вяра и духовност: „Не миро, а песен да принесем на Възкръсналия Христос – и вие чрез вашите творби сте принесли молитва, вяра и любов“. Той подчерта, че постоянството и усърдието в труда водят до добри плодове и духовно израстване.


Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий поздравява наградената участничка и нейните учители и им благопожелава здраве и сили, с които да продължат своите трудове за Божия слава и обща полза!
Източник: https://bg-patriarshia.bg

