Skip to main content

Литургия на 5 Неделя на Великия пост – Преп. Мария Египетска в храм „Св. Троица“, с. Кошава

На 29 март 2026 г., 5 Неделя на Великия пост – Преп. Мария Египетска, Църквата почита паметта на преп. Марк, еп. Аретусийски и св. Кирил, дякон.

Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий възглави св. Литургия в храм “Св. Троица”, с. Кошава. В съслужение с него бяха Негово Високопреподобие архим. Йоаким – протосингел на митрополията, Негово Високопреподобие архим. Никодим – духовен надзорник на епархията, прот. Григорий Георгиев – председател на храма, дяконите Виден Виденов и Ромил Рачев.

На богослужението присъства вярващият народ от селото и гости, както и кметът на с. Кошава – г-н Венелин Венелинов.

В своята проповед митрополит Пахомий разказа за житието и подвига на преподобната наша майка св. Мария Египетска, която просияла в постничество и с покаянието си придобила Божествената благодат. Нейният светлоносен пример и до днес ни показва пътят към Христа, със смиреномъдрие, покаяние и надежда в Божията всемилост. Нека и ние последваме примера на покаянието и любовта и попросим от Бога да ни даде участта на преподобната св. Мария заедно с всички, които някога са Му угодили с благочестивите си мисли и трудове.

По молитвите на Пресвета Богородица, на св. Мария Египетска, на преподобните и богоносни наши отци и на всички светии, Господи Иисусе Христе Боже наш, помилуй нас!

Тропар, глас 8

При тебе, майко, спасението по този начин се извърши: Като прие кръста, си последвала Христа, и с делата си ни учиш да презираме плътта, понеже е преходна, грижейки се за безсмъртната душа. Затова заедно с ангелите се радва, преподобна Марийо, духът ти.