Skip to main content

Канон и акатист на Пресвета Богородица в митрополитския храм „Св. Николай Чудотворец“, гр. Видин

На 27 март 2026 г., във вечерта на петъчния ден на петата седмица от св. Четиридесетница, Църквата е отредила да се отслужи Малко повечерие с целия Богородичен канон и акатист.

Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий възглави богослужението в митрополитския храм “Св. Николай Чудотворец” в гр. Видин, а в съслужение с него бяха Техни Високопреподобия архим. Йоаким – протосингел на митрополията, архим. Никодим – духовен надзорник на епархията, архим. Самуил – председател на катедралния храм „Св. Вмчк Димитър Солунски“, гр. Видин и свещеници от града като всички взеха участие в четенето на Акатиста на Пресвета Богородица.

Приближавайки се към деня на светлото Христово Възкресение, ние възхваляваме Пресвета Богородица, която послужи за великата тайна на въчеловечаването на Бога, каза митрополит Пахомий. Само два дни след празника на Благата вест, отново възпяваме Божията майка, прочее и земната, и небесната Църквата постоянно славословят Онази, която е “по-почитана от херувимите и несравнено по-славна от серафимите“, която ни показа пътя на спасението и чрез нея се откри Великата тайна на богопознанието.

Предвкусвайки идващия Празник на празниците, нека подкрепени от радостта в молитвите към Богородица, да продължим с усърдие поста и се подготвим да посрещнем в сърцата си Господа Бога Нашего Иисуса Христа. Нему слава във вечни векове, амин!