На 20 април 2026 г. в гр. Видин се проведоха празнични чествания по случай 150-годишнината от Априлското въстание.
Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий беше сред официалните гости на празника. Сред тях бяха и министърът на образованието от служебното правителство проф. Сергей Игнатов, кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков, началникът на РУО-Видин г-жа Веселка Асенова, представители на публичната администрация, директори на училища, учители, ученици, жители и гости на града.



Програмата започна в културния център “Жул Паскин”, където слова произнесоха министърът на образованието, кметът на Видин, митрополит Пахомий и началникът на РУО-Видин.
В словото си митрополитът напомни за жертвоготовността на българския народ и хилядите въстаници, подражавайки на Христовия пример, които са положили душата си за ближните. Той разказа за този пример и напомни, че е основан на Христовата вяра, с която ние сме съхранили не само българското си самосъзнание, а и надеждата и чувството за свобода. Бог да прости и упокои всички загинали в Априлското въстание Вечна да бъде тяхната памет!



Ученици от видинските училища прочетоха свои произведения, посветени на годишната от събитията през април 1876 г. и Свободна България. Бяха изпълнени още и песни и театрална драматизация, изпълнена от ученици от ППМГ “Екзарх Антим I”, гр. Видин.
Празненствата продължиха в драматичния театър “Владимир Трендафилов” с концерт “150 години безсмъртие”.
Честванията по повод годишнината продължават и през следващите дни с концерти, филмови прожекции, изложби, представяне на книги и други събития, които се осъществяват съвместно от Община Видин, Регионалното управление на образованието (РУО), Профилираната природо-математическа гимназия „Екзарх Антим I” и Видинския комитет „Васил Левски“, други формации и културни деятели.

