На 25 март 2026 г., Благовещение на Пресвета Богородица, Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий възглави празнична св. Литургия в храм “Св. св. Кирил и Методий”, гр. Монтана.



В съслужение с него бяха Негово Високопреподобие архим. Йоаким – протосингел на митрополията, Негово Високопреподобие архим. Никодим – духовен надзорник на епархията, ст. ик. Емил Ангелов – председател на храма, ст. ик. Николай Митов, прот. Борислав Симеонов, свещ. Славейко Славчов, свещ. Ангел Григоров и дякон Виден Виденов.



В своята проповед митрополит Пахомий разказа за празника Благовещение – началото на нашето спасение. Богородица стана вместилище на Невместимия, по-широка от небесата, по-почитана от херувимите и по-славна от серафимите, защото тя каза на ангел Гавриил “ето рабинята Господня; нека ми бъде по думата ти” (Лука 1:38). Тя показа пример на смирение и с това придоби Божията благодат, изпълнявайки древните пророчества за идването на Христос и Божието обещание за спасението на човека.



Тропар, глас 4
Днес е начало на нашето спасение и явяване тайната от вечност:
Синът Божи, Син на Дева става, и Гавриил благодатта благовества,
затова и ние с него викаме на Богородица:
Радвай се благодатна, Господ е с тебе!

