10 май 2026 г. – 5 Неделя след Пасха – на Самарянката. Българската православна църква почита паметта на Св. ап. Симон Зилот и празнува Възстановяване на Българската патриаршия.
Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий отслужи св. Литургия в храм “Св. Никола”, с. Мокреш, общ. Вълчедръм. В съслужение с него бяха Техни Високопреподобия архим. Йоаким – протосингел на митрополията и архим. Никодим – духовен надзорник на епархията, прот. Евгени Иванов и дякон Виден Виденов. Молитвено участие взе йером. Кирил – председател на храма.
Песнопенията на богослужението изпълни дякон Василий Панайотов.






Храмът се изпълни от богомолния народ, който с радост посрещна архиерея за празника – 170-годишнината от освещаването на храма. Сред присъстващите беше и кметът на селото – г-н Георгиев.
По повод годишнината беше донесена и частицата от мощите на св. Николай Чудотворец, която се съхранява в едноименния митрополитски храм в старопрестолния Видин. Вярващите се поклониха на мощите на светеца и иконата му и измолиха неговото ходатайство пред Бога.






За здраве и спасение на всички в селото беше отслужен и водосвет, а след това беше осветено и месно ястие.
Митрополит Пахомий благослови събралите се вярващи и им благопожела да продължават да се грижат за храма, да участват в богослуженията и да де уповават на Господа във всичките си трудове.
Живущите в селото благодариха за посещението на архиерея и съборното честване на годишнината от освещаването на храма като отправиха поканата той отново да ги посети.
Празникът завърши с многлетствие, а на гостите бяха раздадени от осветените храни за здраве и благословение.




