На 15 май 2026 г., когато Църквата почита паметта на Преп. Пахомий Велики и Преп. Ахилий, еп. Лариски, Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий възглави Божествената св. Литургия в катедралния храм “Св. Вмчк Димитър Солунски” в старопрестолния гр. Видин.



В съслужение с него беше Негово Преосвещенство Мелнишкият епископ Герасим – главен секретар на Св. Синод, Техни Високопреподобия архим. Йоаким – протосингел на митрополията, архим. Никодим – духовен надзорник на епархията, архим. Самуил – председател на катедралния храм “Св. Вмчк Димитър Солунски”, гр. Видин, архим. Нифонт – игумен на Лопушанския манастир “Св. Йоан Предтеча”, архим. Яков – игумен на Раковишкия манастир “Св. Троица”, архим. Йоан – игумен на Чипровския манастир “Св. Йоан Рилски”, архим. Доситей – архиерейски наместник на Берковска духовна околия, ик. Кирил Дидов – духовен надзорник на Софийска епархия, свещеници от Видинска и Софийска епархии, дяконите Виден Виденов и Ромил Рачев.



Източноцърковните песнопения на богослужението изпълниха ик. Стилиян Табаков, йером. Пимен и други свещеници от Видин и София.
Денят, в който митрополит Пахомий празнува своя небесен покровител, събра множество жители и гости на града. Поздрави отправиха и градоначалникът на Видин д-р Цветан Ценков, г-н Светослав Славчев – председател на Общинския съвет, кметове на населени места и други гости, дошли, за да споделят празника.



По повод празника Негово Високопреподобие архим. Йоаким отправи поздравителен адрес от клира и народа към Високопреосвещения Видински митрополит Пахомий, в което той подчерта, че монашеските трудове на архиерея през годините са дали добри плодове, под покровителството на небесния му молитсвувател св. преп. Пахомий Велики. ,,От името на цялото изпълнение на Видинска епархия – Епархийския съвет, всечестното свещенство, монашеството, служителите при Видинска митрополия и боголюбивия народ Ви желая крепко здраве, духовни сили и дълголетие, за да продължите неуморно да бдите над повереното Ви паство с бащинска грижа и любов, да продължите апостолското дело, просветителското служение като бъдете „светлината на света“ (Мат. 5:14) за обичния народ на Видинска епархия“.
Благодарствено слово произнесе и председателят на катедралния храм – Негово Високопреподобие архим. Самуил, който от името на църковното настоятелство благодари на архиерея за неговите напътствия, бащинска грижа, търпение и любов и му благопожела да продължава своето служение на Видинската катедра, подкрепян от клира и народа на епархията.
В словото си митрополитът благодари на боголюбивите отци, братя и сестри, които присъстваха на духовния празник. Благодари и на духовните си наставници, които при монашеското му пострижение дават името на Божия угодник преп. Пахомий Велики. Той припомни и великите подвижнически трудове на св. Пахомий, с които той просиял в святост като пример за всички християни – през вековете до днес.



Празникът завърши с многолетствие, а митрополитът прие лични поздравления от всички вярващи, събрани в храма.
На многая и благя лета, Високопреосвещени владико!
Снимки: Радослав Йорданов

