На 19 април 2026 г., във 2-ра Неделя след Пасха – Томина, когато Църквата почита и паметта на преп. Йоан Ветхопещерник, Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий отслужи Божествена св. Литургия в храм „Св. Троица“, гр. Грамада.
В съслужение с него бяха Техни Високопреподобия архим. Йоаким – протосингел на митрополията, архим. Никодим – духовен надзорник на епархията, свещеник Владимир Велков – председател на храма и дякон Димитър Стефанов.






Богомолният народ изпълни великолепния храм, за да съпреживее радостта от Възкресението и да получи архипастирски благослов от своя архиерей.
В своята проповед митрополит Пахомий припомни на христоименитото изпълнение евангелския разказ за явяването на Възкръсналия Христос и „блаженото неверие“ на апостол Тома. Владиката акцентира върху смисъла на Христовия призив: „Не бъди невярващ, а вярващ!“, като подчерта особената нужда от жива, деятелна и непоколебима вяра в днешния свят.
След края на богослужението митрополитът поздрави всички присъстващи с пасхалния поздрав „Христос Воскресе!“, пожелавайки вярата на св. апостол Тома да бъде крепител на душите ни.

