Skip to main content

Архиерейска св. Литургия на празника на св. Дух в гр. Монтана

На 1 юни 2026 г., ден след Петдесетница, Църквата е отредила за поклонение на Светия Дух и почита паметта на Св. мчк Юстин Философ, Св. мчци Юстин и дружината му.

Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий възглави празничната св. Литургия в храм “Св. Дух”, гр. Монтана. В съслужение с него бяха Негово Високопреподобие архим. Йоаким – протосингел на митрополията, прот. Евгени Калайджиев – председател на храма, ст. ик. Емил Цеков, ст. ик. Николай Митов, прот. Борислав Симеонов, прот. Захарий Радин, свещ. Ангел Ангелов и дяконите Виден Виденов и Василий Панайотов.

На този ден Община Монтана отбелязва своя празника. На богослужението присъства кметът г-н Златко Живков, областният управител на Монтана г-н Иван Каменов, официални гости, граждани и гости на града.

В словото си митрополитът поздрави градоначалника и всички жители на гр. Монтана за празника и благопожела Божията благодат и всемилост да пребъдват над града и всички живеещи в него. Той припомни за празника Петдесетница, слизането на св. Дух над Христовите ученици и основаването на Църквата, в която от тогава во веки се спасяват всички търсещи Божието Царство на Отец, Син и Дух Светий – Единосъщната Троица.

Празненствата продължиха с шествие от храм “Св. св. Кирил и Методий” до централния градски площад, съпроводено от духова музика и с фолклорни състави от различни страни. Там бе извършен тържествен водосвет за здраве и благоденствие на жителите на град Монтана и всички православни християни, който завърши с многолетствие.

След това митрополитът взе участие и в празничното заседание на Общинския съвет.

Празничната програма за празника на града продължи с песни и танци, изпълнени от местни творчески състави и гости от близо и далеч.