Skip to main content

Архиерейска св. Литургия на 3 неделя след Пасха – на светите жени Мироносици, в гр. Дунавци

На 26 април 2026 г., в третата неделя след Пасха – на светите жени Мироносици, Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий отслужи Божествена света Литургия в храм „Рождество Богородично“, гр. Дунавци.

​В съслужение на архиерея бяха Негово Високопреподобие архимандрит Йоаким – протосингел на Видинска митрополия, свещеник Мариян Стефанов председател на храма, свещеник Димитър Стефанов, както и дяконите Василий Панайотов и Ромил Рачев.

Светата богослужба бе огласена от ученици на Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски“ и местни църковни певци.

На Богослужението присъства и кмета на гр. Дунавци, г – н Димо Скорчев.

В своята проповед митрополит Пахомий припомни на богомолния народ за непоколебимата вяра и смелост на жените Мироносици, които в утрото на Възкресението първи отидоха при празния Гроб Господен. Владиката насърчи вярващите да подражават на тяхната вярност и дръзновение, като бъдат достойни носители на Христовата светлина и се стараят да пазят вярата си жива и действена.

След края на светата Литургия в двора на храма, бе отслужен водосвет и се освети празничен курбан за здраве и благословение на всички присъстващи.