На 24 май – 7 Неделя след Пасха – на Св. Отци от Първия вселенски събор, преп. Симеон Дивногорски. Този ден се чества официално в България като Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.



Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий възглави св. Литургия в храм ,,Рождество Богородично „в гр. Берковица. На архиерея съслужиха Негово Високопреподобие архим. Никодим, духовен надзорник на Видинска епархия, прот. Евгений Калайджиев председател на храма, прот. Захарий Радин и дяконите Василий Панайотов и Ромил Рачев.
На богослужението присъства и кметът на гр. Берковица г-н Радослав Найденов.
Празникът на славянската писменост и култура бе отбелязан с тържествено шествие от храма до централния площад , където беше отслужен водосвет.




