Skip to main content

Акатист на Пресвета Богородица (III статия) в Клисурски манастир „Св. св. Кирил и Методий“

На 13 март 2026 г., петък, Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий отслужи Малко повечерие с Богородичен акатист, III статия в Клисурския манастир “Св. св. Кирил и Методий”. В съслужение с него беше Негово Високопреподобие архим. Антим, молитвено участие взеха Техни Високопреподобия архим. Йоаким – протосингел на митрополията и архим. Доситей – архиерейски наместник на Берковска духовна околия.

Песнопенията изпълниха монахини от сестринството на манастира, а богослужението посетиха жители и гости на градовете и селата в Берковска духовна околия.

Митрополит Пахомий благодари на игуменията майка Таисия и на сестринството на манастира за топлото посрещне и възможността заедно да възпеят Божията майка, отправяйки молитвите си към нея за застъпничество и помощ в дните на светата Четиридесетница. Архиереят напомни на събралите се вярващи, че в тези дни на усърдна молитва Църквата е отредила, за да се подготвим за светлото Христово Възкресение. С пост, молитва и покаяние ние също така се подготвяме и всеки път за срещата с Господа Иисуса Христа в св. Евхаристия. Нека не бъдем небрежни към това велики Тайнство и се стремим да очистим душите и телата си, за да приемам Христа, а сетне да внимаваме над себе си, за да можем Той да бъде с нас и след това – в мислите, чувствата и сърцата ни. Митрополитът благослови народа и пожела оставащата половина от поста на бъде лека и душеспасителна, за да се зарадваме и в деня на Господнята Пасха!